رطوبت در مرغداری

رطوبت در مرغداری

رطوبت در مرغداری
یکی از چالش‌های بزرگ برای مرغداری‌ها در فصل تابستان، شرایط استرس گرمایی شدید می‌باشد. تحت این شرایط، در مرغداری‌ها سرعت رشد کاهش یافته و مصرف خوراک نیز کاهش می‌یابد. درصد تبدیل ضعیف خوراک مرغ باعث کاهش محتویات تخم مرغ خواهد شد. علاوه براین، استرس گرمایی می‌تواند منجر به افزایش مرگ و میر طیور گردد.
مرغ‌ها در همه انواع و سنین حساس به گرما می‌باشند. اما مرغ‌های مسن‌تر با خطر بیشتری مواجه هستند. به این دلیل که به خاطر بزرگ بودن جثه و داشتن پرهای زیاد به صورت عایق عمل کرده و مانع از انتقال و یا از بین بردن گرمایشان خواهد شد.
واضح‌ترین نشانه استرس گرمایی در مرغ، تنفس است. مرغ‌ها دارای غدد عروقی نمی‌باشند تا بتوانند پوست خود را خنک کنند. در عوض باید از گلو و تنفس برای خنک کردن خود استفاده کنند.
تنفس مقدار زیادی انرژی دریافت می‌کند که به نوبه خود مقدار قابل توجهی حرارت در بدن مرغ تولید می‌شود. در نهایت، اگر مرغ را از استرس گرما نجات ندهند، دمای بدن افزایش یافته و احتمال مرگ و میر افزایش می‌یابد.
خوشبختانه چندین راه کار برای کمک به حیوان خانگی و مرغ‌ها در از بین و یا کاهش استرس گرمایی وجود دارد.
اثرات استرس گرمایی روی پرندگان:
پرندگان قادر به تنظیم دمای بدن خود با کنترل در کاهش گرما می‌باشند. این کنترل کاهش گرما از طریق روش‌های زیر اتفاق می‌افتد:
1- پوست و پوشش پر آنها
2- تبخیر بوسیله تنفس
در صورتی که طیور در مجاورت یکدیگر در یک قفس قرار بگیرند، توانایی شان برای تنظیم حرارت از طریق پوست و پر کاهش می‌یابد. قرار گرفتن طیور در مجاورت هم باعث کاهش انتقال حرارت از 3 طریق انتقال حرارت هدایتی، جابجایی و تشعشعی می‌شود. علاوه براین اگر رطوبت بالا باشد، تبخیر کاهش می‌یابد و اگر توانایی پرندگان در از بین بردن گرما کاهش یابد، دمای بدن آنها افزایش یافته و از گرما رنج می‌برند و در نتیجه منجر به استرس، کم آبی و خستگی می‌شود. این موارد باعث به خطر افتادن رفاه و راحتی آنها و در نتیجه کاهش کیفیت گوشت خواهد شد. بنابه دلایل زیر کیفیت گوشت کاهش می‌یابد:
- تغییر در تعادل اسید پایه
- تغییر در حالت هیدراسیون
- خستگی و کمبود منابع انرژی از جمله از دست دادن گلیکوژن عضلانی و کبدی
در نهایت، اگر درجه حرارت بدن از 4 درجه سانتی گراد بیشتر شود، پرنده میمیرد. قرار دادن مرغ در یک محیط تهویه خوب کمک به کاهش استرس گرمایی خواهد شد. علاوه براین سیستم مه پاش در یک منطقه با تهویه خوب و مناسب باعث خنک شدن و خنثی کردن اثر استرس گرمایی خواهد شد.